Składniki specjalne w systemie wynagrodzeń

10  4 grudnia 2024 Jan Tozrobi 0

W systemie wynagrodzeń występują specjalne składniki, które są wymagane przy operacjach wyliczania wynagrodzeń za pracę w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej. Jeżeli dane “Rejestru Czasu Pracy” wskazują na występowanie pracy w godzinach nadliczbowych lub w porze nocnej, to program automatycznie dodaje do listy składników trzy specjalne składniki: “Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe – bez dopłaty”, “Dopłata za godziny nadliczbowe” i “Dodatek za pracę w porze nocnej”.

Wartości składników specjalnych są wpisywane automatycznie na podstawie danych z “Rejestru Czasu Pracy”. Jednak do wyliczenia wynagrodzeń i dopłat za godziny nadliczbowe wymagane jest określenie, które z pozostałych składników stanowią wynagrodzenie zasadnicze. Składnikiem stanowiącym wynagrodzenie zasadnicze jest każdy składnik posiadający kod składnika “wynagrodzenie zasadnicze”. Kod składnika ustala się przy pomocy przycisku “Kod składnika”. 

Uwaga – jeżeli przed wyliczeniem pierwszych składników specjalnych nie ustalono składników z kodem “wynagrodzenie zasadnicze”, to program sam wybiera składnik posiadający cechy wynagrodzenia zasadniczego i ustawia na nim ten kod.

W grupie składników dotyczących odliczeń, występują dwa składniki specjalne: “należność” i “zobowiązanie”. Te składniki  są wykorzystywane przez program do przechowywania ewentualnych różnic między wypłaconą wartością netto wypłaty a wartością, która wynika z danych źródłowych (nieobecności, rejestr czasu pracy itp). W przypadku wystąpienia takiej różnicy, program wylicza “należność” w ten sposób by wartość netto wypłaty nie uległa zmianie. Rozliczenie tej różnicy następuje przy następnej wypłacie poprzez ustawienie składnika “zobowiązanie” o wartości takiej samej jak ta “należność” lecz z przeciwnym znakiem.

Składniki “należność” i “zobowiązanie” są dodawane automatycznie przez program, w przypadku gdy sytuacja tego wymaga.

nulled wordpress themes

Czy temat jest pomocny?