Jak zaksięgować świadczenie usług nieopodatkowanych VAT w kraju i wykazać na deklaracji VAT-UE w części E

405  6 lutego 2025 Jan Tozrobi 1

Programy księgowe KPiR i KsH posiadają możliwość księgowania operacji świadczenia usług nieopodatkowanych w kraju. Sposób wprowadzenia takich usług dla obu programów jest identyczny, dlatego w poniższym artykule zostanie zaprezentowana opcja na przykładzie programu KPiR.

Wybieramy Księgi [F2] -> Wiersze, a następnie dla miesiąca kiedy była świadczona usługa klikamy Wiersze>Dodaj dodajemy nowy wiersz.

W dialogu Księgowanie operacji gospodarczych wprowadzamy dane faktury oraz kwotę przychodu z towarów i usług a następnie poprzez klawisz „F4 ew. sprzed. f-ra” ” przechodzimy do następnego okna „Dodawanie  faktury sprzedaży VAT”.

Kolejny dialog umożliwia zdefiniowanie usługi świadczonej w kraju i sprecyzowanie danych faktury. Wybieramy z listy rozwijalnej Operacje pozycję „świad. usług nieopod. w kraju”. Należy wpisać kwotę usługi w pozycji Niepodl. VAT, oraz w polu „W tym a.100 u1p4

Kiedy stosujemy art. 100 ust. 1 pkt 4?
Art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT mówi o tym, jakie usługi należy wskazać w informacji podsumowującej, czyli deklaracji VAT UE. S ą to usługi świadczone na rzecz innych podatników z krajów Unii Europejskiej i osób prawnych, które są zarejestrowane dla celów VAT UE, a zobowiązanym do zapłaty podatku jest usługobiorca.

Po wprowadzeniu danych wybieramy klawisz „F4 ewidencja usług nieopodatkowanych w kraju”, co widać na powyższym rysunku.

W następnym dialogu „Usługa nieopodatkowana w kraju” wprowadzamy nazwę usługi. Dane te można zapamiętać w programie, aby w przyszłości pobierać je bez konieczności wpisywania ponownie danych. Do tego celu służą klawisze funkcyjne u dołu dialogu.

Również mamy dostęp do stworzonych szablonów usług poprzez opcję Księgi -> Podatek VAT -> Usługi nieopodatkowane w kraju

Gdy już mamy wprowadzone informacje odnośnie Usługi zatwierdzamy wszystkie dialogi. Po tych operacjach program księguje Świadczenie usług nieopodatkowanych w kraju.

Podatnik, który świadczy usługi na rzecz kontrahentów unijnych i które zgodnie z przedstawionymi poniżej zasadami nie podlegają opodatkowaniu w Polsce, jest zobowiązany składać formularz VAT UE w dacie składania deklaracji VAT, czyli co do zasady do 25-go dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstaje obowiązek podatkowy.

Świadczenie usług na rzecz kontrahentów z UE jest raportowane w części E deklaracji VAT UE. Podatnik powinien w niej wskazać:

  • kod kraju kontrahenta (dwuliterowy kod przypisany do danego kraju – kolumna a),
  • numer VAT kontrahenta (kolumna b),
  • podstawę opodatkowania – cenę netto świadczonych usług (kolumna c).

nulled wordpress themes

Czy temat jest pomocny?