Jak wystawić deklaracje VAT-9M w KPiR

364  8 grudnia 2016 Jan Tozrobi 1

Deklaracja VAT-9M jest przeznaczona do rozliczania podatku VAT dla podatników zwolnionych przedmiotowo lub podmiotowo w myśl ustawy o podatku od towarów i usług, którzy wykonali w okresie rozliczeniowym przynajmniej jedną z następujących czynności opodatkowanych:

– import usług,

– dostawę towarów, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy,

– świadczenie usług, dla których podatnikiem jest nabywca zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy.

Jeśli prócz wymienionych czynności podatnik wykonał w okresie rozliczeniowym wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT), które wymaga odprowadzenia podatku należnego od wykonanej transakcji, powinien rozliczyć się z urzędem skarbowym na deklaracji VAT-8.

Pierwszym krokiem umożliwiającym wystawianie deklaracji VAT-9M jest włączenie opcji ewidencji VAT dla firmy. Opcja ta jest dostępna w WYBÓR FIRMY ->MODYFIKUJ i zaznaczenie opcji „Ewidencja VAT” i wpisanie NIP-u w polu „Identyfikator VAT”. Cały dialog po zmianach należy zaakceptować klikając „Ok”

 ewidencja_vat

Po uaktywnieniu wspomnianej opcji na liście wierszy księgi Księgi [F2] -> VAT pojawi się opcja „Deklaracja VAT-9M” tak jak pokazano to na poniższym rysunku:

 ksiegi

Następnie wyświetlone zostanie następujące okno:

 wystawienie-dekalracji-vat-9m

Po uzupełnieniu podstawowych informacji należy nacisnąć przycisk „Ok” uruchomi się program Varico Przyjazne Formularze z oknem importu danych.

importuj-dane

Po kliknięciu „Importuj dane” Wygenerowana zostanie deklaracja VAT-9M, gdzie użytkownik będzie mógł podejrzeć deklarację i edytować poszczególne pola deklaracji, a następnie wysłać e-deklarację.

vat9m

Uwaga! Moduł wymaga do prawidłowej pracy programu Varico Przyjazne Formularze.

nulled wordpress themes

Czy temat jest pomocny?