Jak wczytać dane z ObSp do KSH?

322  11 maja 2016 Jan Tozrobi 0

Program ObSp® posiada możliwość eksportu dokumentów sprzedaży i zakupów oraz dokumentów bankowych, kasowych i magazynowych do programu księgowego KSH®. Eksport odbywa się pośrednio poprzez plik eksportu. Do wczytania tych danych wymagane jest stworzenie odpowiednich szablonów importowych. Opis tworzenia szablonów księgowania znajduje się pod tym linkiem. Poniżej przedstawiamy procedurę przeniesienia danych.

eksport_dok
W programie ObSp® wybieramy opcję Zestawienia->Eksport dokumentów->Do programu KSH. (W menu nowoczesnym: Plik -> Eksport dokumentów -> Do programu KsH ).
Pojawi się okno z komunikatem. Klikamy Ok

Informacja

Następnie pojawia się Lista niepotwierdzonych faktur korygujących. Jeśli żadna z faktur nie wymaga zmiany statusu na potwierdzony należy wybrać opcję Wróć.

Lista_faktur_niepotwierdzonych

Kolejnym komunikatem jest pytanie czy dane eksportowane są z różnych baz ObsP.

Pytanie

Jeżeli klikniemy Tak ukazuje się informacja. Po przeczytaniu tej informacji klikamy Ok

komunikat

Pojawia się okno Eksportu do programu KsH, w którym mamy możliwość podania Nr Bazy ObSp. Jeżeli nie korzystamy z kilku baz pole to będzie nie aktywne.

eksport

Następnie określamy:

  • za jaki okres chcemy wyeksportować dane,
  • katalog w którym ma się znaleźć plik eksportowy (najlepiej gdy będzie to katalog, w którym zainstalowany jest program KSH®),
  •  odpowiadające państwa wymaganiom opcje znajdujące się w środkowej części okna,
  • odpowiednie numery rejestrów VAT

i zatwierdzamy dialog (OK).

zapis_danych

Po zatwierdzeniu dialogu ukaże nam się okno Zapis danych. Zawiera ono informacje o tym ile i jakich operacji znaleziono we wskazanym okresie. Poprzez wybranie opcji Zapisz dokonujemy zapisu pliku eksportowego na dysku.
Jeśli nie wszystkie faktury korygujące sprzedaży są potwierdzone pojawi się okno umożliwiające ich weryfikację. Jeśli żadna z faktur nie wymaga zmiany statusu na potwierdzony należy wybrać opcję Wróć.

W przypadku niezgodności lub wystąpieniu stawek różnych od podstawowych, na poszczególnych dokumentach można podejrzeć raport poprzez wybranie przycisku Raport. Po poprawnym zakończeniu operacji ujrzymy poniższy komunikat:

informacja_o_zapisie

Kolejne operacje wykonujemy już w programie KSH®.

Wybieramy opcję Księga->Miesiące->Księgowania->Przygotowane->Wczytaj->Dane poprzez szablony. Następnie określamy:

  • okres za jaki chcemy wczytać dane,
  • podajemy ścieżkę do pliku eksportowego (jezeli przy eksporcie z ObSp® podaliśmy inne miejsce docelowe niż katalog, w którym zainstalowane jest KSH®)

i zatwierdzamy dialog przyciskiem OK

wczytanie_wierszy_przez_szablony

Po zakończeniu procesu przygotowania do wczytywania danych, ujrzymy okno informujące o ilości poszczególnych operacji. Wybierając Wczytaj dokonamy wczytania danych. Przycisk Raport pozwala zapoznać się z raportem wczytanych operacji.

wczytanie-wierszy

Po wczytaniu danych ujrzymy komunikat o poprawnym zakończeniu operacji. Zatwierdzamy go i wybieramy Zaniechaj na oknie Wczytywanie wierszy przez szablony. To kończy proces przenoszenia danych z ObSp® do KSH®.

nulled wordpress themes

Czy temat jest pomocny?