Księgowanie faktur z użyciem automatów księgowych w programie KsH

484  6 lipca 2017 Jan Tozrobi 2

Faktury sprzedaży i zakupów stanowią większość księgowanych dokumentów. Przeważająca ich część księgowana jest przy użyciu operacji powtarzalnych. Na podstawie wcześniej dokonanych księgowań, stworzyliśmy automaty, które samoczynnie dokonają księgowania faktur w księdze, rejestrach VAT i transakcjach.

Do automatycznego księgowania faktur służy poniższy dialog, który uruchomimy klikając na ikonę Księguj faktury lub wchodząc w Miesiące -> Księguj faktury.

A6

Po kliknięciu otworzy nam się następujący dialog.

A1

Księgowanie faktury rozpoczynamy od wyboru szablonu rozliczenia w VAT. Następnie ustalamy kontrahenta i datę faktury. Sprawdzamy czy sugerowany termin płatności jest prawidłowy, wpisujemy numer dokumentu.

A22

Następnie wybieramy automat księgowania, klikając w pole wskazane czerwoną strzałką.

A3

W programie może zostać wyświetlonych więcej automatów niż 1. Przy wyborze automatu powinniśmy  kierować się

  • nazwą operacji
  • numerami kont na jakie zostanie zaksięgowana faktura
  • procentowym wskaźnikiem trafności wyboru

A4

Po wybraniu szablonu wpisujemy kwoty z faktury i sprawdzamy czy sposób zaksięgowania wyświetlony po prawej stronie dialogu jest prawidłowy.

A5

Wybieramy Zaksięguj. Program dokona zapisu i zadba o uzupełnienie o ewentualne uzupełnienie danych kontrahenta czy dodanie nowego konta rozrachunkowego.

W każdej chwili można dokonać podglądu dokumentów zaksięgowanych poprzez kliknięcie w klawisz Dzisiaj księgowane.

Automaty księgowe tworzą się same na podstawie wcześniej dokonanych księgowań. Jedynym warunkiem dla powstania automatu jest to, że dany sposób księgowania musi wystąpić co najmniej dwukrotnie w dotychczasowych operacjach.

Jan Tozrobi
Witaj, przygotowuję odpowiedzi na Twoje pytania w Centrum Pomocy Varico. Jeżeli nie rozwiałem wszystkich Twoich wątpliwości, napisz do mnie, a postaram się wyjaśnić każdą sprawę.

Czy temat jest pomocny?